Widokówki

Najstarsze zachowane widokówki przedstawiające Mieroszów zostały wydane w ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku i niejednokrotnie przedstawiają miejsca i budynki, które nie zachowały się do dnia dzisiejszego. Najpiękniejsze i najstarsze z nich to z całą pewnością wydawane na przełomie XIX i XX wieku bogato zdobione "Gruss`y" (Pozdrowienia).

1932 Widok z Kościelnej Góry

Kolorowa widokówka przedstawiająca widok ogólny z Kościelnej Góry. Na pierwszym planie widoczna jest główna alejka na Parkowej Górze, a w tle wieże kościołów ewangelickiego i katolickiego.

1907 Widok ogólny z Ratusza

Kolorowa widokówka przedstawiająca widok z gmachu Ratusza przy Placu Niepodległości 1 w Mieroszowie na znajdujący sie w tle masyw Stożka Wielkiego.

1942 Plac Niepodległości

Czarno-biała widokówka przedstawiająca północno-zachodnią pierzeję Rynku w Mieroszowie z widocznym Ratuszem, na tle kościołów katolickiego i ewangelickiego. Widocze kamienice: Plac Niepodległości  1, 2, 3, 4, 5, 24, 25, 26, 27.

1931 Plac Niepodległości

Kolorowa widokówka przedstawiająca północno-zachodnią pierzeję Rynku w Mieroszowie z widocznym Ratuszem, na tle kościołów katolickiego i ewangelickiego. Widocze kamienice: Plac Niepodległości  1, 2, 3, 4, 24, 25, 26, 27.

1925 Kościół ewangelicki i katolicki

Czarno-biała widokówka przedstawiająca kościół ewangelicki i katolicki w Mieroszowie wraz z widoczną na pierwszym planie alejką na Parkowej Górze. Widokówka pochodzi z tzw. złotej serii wydanej z okazji obchodów 600-lecia Mieroszowa w 1925 r.  

1925 Podcienia przy ul. Żeromskiego

Czarno-biała widokówka przedstawiająca nie istniejące już dziś podcienia oraz równie nie zachowany do dnia dzisiejszego budynek hotelu Weisses Roβ (Hotel pod Białym Koniem, Plac Niepodległości 8) znajdujące się wówczas przy obecnej ulicy Żeromskiego (wówczas Rossenauer Strasse).

1912 Plac Niepodległości

Kolorowa widokówka przedstawiająca północno-zachodnią pierzeję Rynku w Mieroszowie z widocznym Ratuszem, na tle kościołów katolickiego i ewangelickiego. Widocze kamienice: Plac Niepodległości  1, 2, 3, 25, 26, 27. Przy produkcji widokówki użyto pozłacanej farby we wnętrzach okien kamienic.  

1920 Widok ogólny Mieroszowa

Czarno-biała, zdobiona w formie okienkowej drewnianej ramki, wytłaczana widokówka przedstawiająca widok ogólny Mieroszowa z Gwizdnego Szańca. W tle widoczne m.in. wieże kościóła katolickiego i ewangelickiego.

1898 Widok ogólny Mieroszowa

Kolorowa, przepiękna widokówka litograficzna przedstawiająca widok ogólny Mieroszowa wkomponowany w liść dębu. Wiele miast i miasteczek miało podobne widokówki w których elementem wspólnym był właśnie liść dębu.

1925 Hotel Schlesischer Hof

Czarno-biała widokówka przedstawiająca widok ogólny na Hotel Schlesischer Hof (Hotel Śląski Dwór) - obecnie budynek Mieroszowskiego Centrum Kultury. Jak głosi napis na odwrocie widokówki było to miejsce zbiórek dla wszystkich wybierających się do pobliskiego Skalnego Miasta.

1903 Pozdrowienia z Mieroszowa

Kolorowa widokówka Pozdrowienia z Mieroszowa (Gruss aus Friedland) przedstawiająca widok na kościół ewangelicki i katolicki w Mieroszowie.

1900 Pozdrowienia z Mieroszowa

Czarno-biała bogato zdobiona widokówka litograficzna przedstawiająca widok ogólny Mieroszowa, budynek Poczty (Postamp), kościół ewangelicki i katolicki (Kirchen), północno-zachodnią pierzeję mieroszowskiego Rynku z widocznym m.in. budynkiem Ratusza (Ringansicht).

1925 Ulica Wojska Polskiego

Czarno-biała widokówka przedstawiajaca widok na chatę znajdującą się wówczas przy obecnej ulicy Wojska Polskiego. Widokówka pochodzi z tzw. złotej serii wydanej z okazji obchodów 600-lecia Mieroszowa w 1925 r.