Dawniej i Dziś

To zupełnie nowa kategoria artykułów, której pomysłodawcą jest Pan Grzegorz Siwielec - mieroszowianin, fotograf amator i co najważniejsze pasjonat historii miasta i gminy Mieroszów. Zdjęcia w tej kategorii przedstawiają współczesne ujęcia miejsc znanych nam z dawnych widokówek i prezentują zmiany jakie dokonały się na przestrzeni lat. Jeśli podoba się Państwu ten pomysł, zapraszamy do komentowania i udostępniania własnych prac.

Mieroszów, ul. Kopernika 22, 31-35

Tym razem po raz kolejny przyjrzymy się fragmentowi skrzyżowania ul. Kopernika (dawnej Dąbrowszczaków, a przedwojennej Schweidnitzerstraβe) z ul. Małą. Na zdjęciu widoczne są kamienice 22, częściowo 31-32, 33, 34 oraz niezachowana do dnia dzisiejszego kamienica nr 35.

Mieroszów, Ul. Powstańców 17

Powódź 1979 r. na trwałe zapisała się w pamięci mieroszowian i do dnia dzisiejszego budzi wiele grozy wśród tych którzy jej doświadczyli. Prezentowane dziś w cyklu Mieroszów Dawniej i Dziś zdjęcia dzieli zaledwie jeden dzień - jednak jakże dobitnie zdjęcia ukazują ogrom i potęgę żywiołu z jakim przyszło się mierzyć mieroszowianom w 1979 r.

Mieroszów, ul. Dąbrowszczaków

W kolejnej odsłonie cyklu Dawniej i Dziś przyjrzymy się fragmentowi ul. Dąbrowszczaków przy skrzyżowaniu z ul. Małą. Zmiany - niestety na niekorzyść - widoczne są niemalże od pierwszego spojrzenia. Miejsce w którym przed laty rosła bujna roślinność dziś jest zupełnie pustym placem. Do lat `90-tych istniał w tym miejscu kiosk RUCH`u, jednak od tego czasu minęło już wiele lat, a plac wciąż pozostaje niezagospodarowany.

Mieroszów, ul. Żeromskiego

W kolejnym artykule kategorii Dawniej i Dziś prezentujemy Państwu ulicę Żeromskiego z widocznym budynkiem przedwojennego Sądu Rejonowego (Amtsgericht), który w dniu dzisiejszym pełni funkcję Gimnazjum im. Krzysztofa Kieślowskiego. 

Mieroszów, ul. Dworcowa

W drugim artykule kategorii Dawniej i Dziś prezentujemy Państwu ulicę Dworcową z widoczną bramą wejściową i budynkiem ówczesnego hotelu Dworcowego (Bahnhof Hotel), znanego również pod nazwą Hotelu Kolejowego (Hotel Eisenbahn), którego właścicielem w 1920 r. był Franz Berger. Hotel posiadał własny numer telefonu: 56 i dysponował kilkoma pokojami noclegowymi. 

Mieroszów, fragment ul. Nad Potokiem

Dawniej i Dziś to zupełnie nowa kategoria artykułów prezentująca współczesne zdjęcia miejsc w ujęciach znanych nam z dawnych widokówek. Czy 90 lat to dużo czy mało? Czy na przestrzeni dziesięcioleci gmina Mieroszów zmienia się na lepsze czy na gorsze? Nie są to łatwe pytania, a i odpowiedzi pewnie mogą być diametralnie różne...