Zamykaj drzwi na zamek! Nie daj się okraść „na klamkę”!

Zawsze zamykajmy drzwi na zamek, gdyż możemy paść ofiarą złodziei. O tym właśnie przekonał się w miniony wtorek 34-letni mieszkaniec Sokołowska, który w swoim mieszkaniu ujął na gorącym uczynku przestępstwa 77-letnią mieszkankę powiatu kamiennogórskiego. Kobieta usiłowała dokonać kradzieży portfela z pieniędzmi oraz dokumentami. Policjanci Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach ustalili, że seniorka był już wcześniej za tego typu przestępstwa karana. Teraz po raz kolejny odpowie przed sądem. Grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 5.

Pokrzywdzony z powiatu wałbrzyskiego na szczęście w tym przypadku zorientował się, że ktoś około godziny 12:00 wszedł do jego mieszkania. Kilkadziesiąt sekund później mogło być już za późno i zostałby okradziony. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zgłoszenia, zatrzymali 77-letnią kobietę. W toku wykonanych czynności ustalili, że w poprzednich latach kobieta popełniała już podobne czyny na terenie całego naszego regionu.

Z uwagi na powyższe zdarzenie wałbrzyscy funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, abyśmy za każdym razem po wejściu do mieszkania zamykali drzwi na zamek, aby uniknąć kradzieży na właśnie na tzw. klamkę. Aby uniknąć kradzieży mieszkaniowych pamiętajmy również o tym, by ne zostawiać kluczy pod wycieraczką, gdyż złodzieje tylko czekają na okazję, aby dokonać przestępstwa. Załóżmy domofon przed wejściem do budynku lub domku jednorodzinnego. Zainstalujmy dobrej klasy zamki do drzwi wejściowych oraz zadbajmy o oświetlenie na swojej posesji, dookoła budynku i na korytarzu. Zapiszmy cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wszystkich cennych urządzeń. Nie chwalmy się swoim bogactwem i nie zapraszajmy do swojego mieszkania osób, których dobrze nie znamy.

Oczywiście zwróćmy uwagę na obcych ludzi kręcących się w okolicach naszych posesji lub na klatkach schodowych. W przypadku osób podających się za pracowników różnych instytucji, zawsze sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób, z którymi rozmawiamy. Nie tolerujmy na klatkach schodowych, w piwnicach i na strychach tzw. melin pijackich. Pamiętajmy również o dobrej komunikacji z sąsiadami. Współdziałajmy ze sobą. Zwracajmy uwagę na ich mieszkanie podczas nieobecności. Oczywiście nie pozostawiajmy widocznych oznak swojego dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania. Poprośmy sąsiadów, aby np. włączali wieczorem na jakiś czas światło, w którymś z pomieszczeń.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży

Komentarze obsługiwane przez CComment