Po 14 latach i 27 dniach na dworcu w Mieroszowie pojawili się pasażerowie...

W sobotę, 28 kwietnia 2018 r. tuż przed godziną 08:00 na stacji w Mieroszowie zatrzymał się pierwszy od 14 lat i 27 dni regularny skład pasażerski wiozący turystów ze stacji Wrocław Główny do czeskiego Adršpachu...

Przygotowane przez władze gminy Mieroszów powitanie pierwszych pasażerów na stacji w Mieroszowie zostało bardzo ciepło przyjęte przez podrożnych - niestety nikt nie zrezygnował z dalszej podróży... (Fot. Marcin Flieger)

Pomimo wcześniejszych informacji o składzie obsługiwanym jedynie przez jeden szynobus SA134-003 tego pierwszego dnia przyjechał na stację do Mieroszowa podwójny skład wyposażony w dwa podwójne szynobusy SA134 w tym jeden 003 oraz 005, wioząc ok. 400 pasażerów… 

Dla nas to jednak jedynie szansa na łatwiejszy dojazd i powrót w weekendy do Wrocławia, bo oczywiście do Skalnego Miasta szybciej z Mieroszowa można dojechać chociażby rowerem niż jechać pociągiem, którego koszt w przypadku jazdy z Mieroszowa do Adršpachu i z powrotem wynosi 12,00 zł.

Ogromne zainteresowanie jakie sprawił bezpośredni przejazd do Skalnego Miasta świadczy o bardzo dużej popularności tej niewątpliwie jednej z największych atrakcji naszego sąsiada – niedostrzeżonej przez kolejne władze naszej gminy… Czyż nie potwierdza to po raz kolejny przysłowia „cudze chwalicie, a swego nie znacie”?

Nieczynne przejście drogowe Golińsk-Starostin widziane przez okno powracającego do Mieroszowa niemalże pustego pociągu...  (Fot. Marcin Flieger)

Uroczyste przywitanie podróżnych przez Burmistrza Mieroszowa Marcina Raczyńskiego na stacji w Mieroszowie jest raczej jedynie desperacką próbą zwrócenia uwagi na naszą gminę niż realną próbą przyciągnięcia do niej turysty. W rozdawanym pasażerom na stacji w Mieroszowie folderze brak jest jasno określonego odbiorcy tej ulotki… Połowę miejsca zajmuje informacja o ofercie noclegowej, a resztę bardzo krótki i pobieżny zarys potencjału naszej gminy… Kogo ma ta ulotka przyciągnąć? Podróżujących do Skalnego Miasta? Którzy mają wysiąść na stacji w Mieroszowie i...???

Brak w niej jest mapy, informacji o szlakach turystycznych czy też transporcie do atrakcji naszej gminy… A może ktoś miałby ochotę wrócić piechotą ze Skalnego Miasta i przy okazji zwiedzić Mieroszów? Po czym odjechać nie z Adršpachu ale z dworca w Mieroszowie? A może zechciałby tu powrócić? Cóż takiej alternatywy nikt niestety nie przedstawił… Szkoda. Może w przyszłości wreszcie i nasza władza dostrzeże, że zamiast być jedynie punktem przelotowym możemy stać się ważnym ośrodkiem turystycznym – natura dała nam niemalże wszystko… Ale to oczywiście zupełnie inny temat...

* * *

Zapraszamy Państwa do obejrzenia zdjęć w naszej Galerii z tej pierwszej bezpośredniej podróży do czeskiego Adršpachu...

Marcin Flieger

Aktualizacja: 2 Maja 2018 r.
Dzięki cennej informacji uzyskanej od Pana Łukasza Korytkowskiego skorygowany został błąd niefunkcjonowania regularnego połączenia paseżerskiego. Ostatni regularny skład pasażerki opuścił Mieroszów 31 marca 2004 r., zatem brak było regularnego połączenia kolejowego przez 14, a nie jak pisałem 15 lat... Przepraszam za błąd i jednocześnie dziękuję za korektę.

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!

 

Galeria

Komentarze obsługiwane przez CComment