1 Maja Skalne Miasto nie wytrzymało naporu turystów! Policja zablokowała ruch!

Według informacji serwisu Noviny.cz w dniu wczorajszym, 1 maja br., czeska policja ze względu na napór polskich turystów, o godz. 11:00 zamknęła przejście graniczne w Zdoňov, a o godz. 13:00 zamknęła wszystkie wejścia do Skalnych Miast w Adrspachu i Teplicach. Rzecznik policji Ondřej Moravčík cytując portal Nowiny.cz powiedział:  "Wszystkie parkingi zapełniły się turystami. Zaczęli oni parkować wzdłuż dróg, korkując je”.

W porannym pociągu do Skalnego Miasta,  już na stacji Wałbrzych Szczawienko zabrakło miejsc siedzących... W samym tylko Mieroszowie wsiadło ok. 30 turystów wybierających się na wycieczkę do Skalnego Miasta.

Administratorzy miast skalnych szacują, że co najmniej dwie trzecie odwiedzających to goście z Polski, a jak wiemy długi majowy weekend sprzyja dalszym wycieczkom, szczególnie dla wałbrzyszan, którzy pragną uciec od zakorkowanego Festiwalem Kwiatów Wałbrzycha… Niestety, czeskie Skalne Miasto również przeżywa oblężenie, a wąskie i kręte drogi szybko korkują się pod naporem pojazdów… 

Co ważne, tegoroczną nowością dla odwiedzających Adršpašské Skały jest bezpłatny parking przy wejściu do skał. Spowodowało to jednak wzrost cen wstępu do Skalnego Miasta, który w szczycie wynosi 120 koron czeskich, 70 za bilet wstępu dla dzieci i studentów i 50 koron za wycieczkę łodzią… W ubiegłym roku bilet kosztował odpowiednio 100 i 50 koron czeskich.

To nie pierwsze i pewnie nie ostatnie problemy transportowe naszego czeskiego sąsiada, które już w miniony weekend spowodowały wiele utrudnień po stronie czeskiej.

* * *

Ta sytuacja najdobitniej świadczy o ogromnym potencjale drzemiącym w Skalnych Miastach i szansie jaką daje to naszemu miastu! I nie jest to nic nowego – to tylko i wyłącznie sięgnięcie do historii tych ziem. Skalne Miasta ze względu na uwarunkowania geograficzne -  w przeciwieństwie do Mieroszowa - nigdy nie będą dysponować bazą i infrastrukturą potrzebną to przyjęcia takiego ogromu turystów. Przedwojenny Friedland żył w swoistego rodzaju symbiozie ze Skalnymi Miastami przyjmując rocznie 25 tysięcy turystów w kilkunastu hotelach, zajazdach i gospodach…

Pojawiające się popołudniami w Mieroszowie grupki turystów powracających pieszo ze Skalnych Miast maszerują ulicami Mieroszowa z bardzo wymowną miną… Domyślają się Państwo, dlaczego?

Czy uda nam się raz jeszcze wykorzystać tę szansę? Czy władza samorządowa wreszcie to dostrzeże i wykorzysta? Od otwarcia granic minęło już wiele lat – w sposobie myślenia jednak do dziś niewiele się zmieniło…

Marcin Flieger

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!

 

Komentarze obsługiwane przez CComment