O serwisie słów kilka...

Serwis historyczno-informacyjny Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś powstał 15 marca 2010 roku. Misją serwisu jest popularyzacja oraz dokumentowanie historii miasta i gminy Mieroszów oraz stworzenie na jego łamach Mieroszowskiego Archiwum Cyfrowego dostępnego dla każdego użytkownika serwisu 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę.

Nazwa serwisu pochodzi od zorganizowanej w 1997 roku wystawy Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś, której byłem jednym ze współorganizatorów. Wystawa ta stała się dla mnie momentem przełomowym w mej kolekcjonerskiej pasji. To właśnie dzięki tej wystawie udało mi się zdobyć moją pierwszą i jakże przepiękną widokówkę "Gruss aus Friedland" z widoczną na niej korespondencją datowaną na 7 grudnia 1899 r... Mijały lata, a kolekcja wciąż się powiększała... Przypadkiem udało mi się poznać i w konsekwencji zaprzyjaźnić z czeskim kolekcjonerem Tomaszem R., który stał się moim nie tylko bardzo dobrym przyjacielem, ale również mentorem mej kolekcjonerskiej pasji... Konto na niemieckim Ebayu, polskim Allegro oraz liczne kontakty z kolekcjonerami zarówno w Polsce jak i na świecie sprawiły, że na chwilę obecną w moich zbiorach znajduje się wiele orginalnych i jednocześnie unikatowych widokówek, zdjęć oraz dokumentów przedstawiających i opisujących nie tylko Mieroszów i Sokołowsko ale całą gminę Mieroszów. To wszystko w połączeniu z moją fotograficzną pasją sprawiło, że powstał serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś...

Serwis wywodzi się niemalże w lini prostej od funkcjonującego w latach 2003-2004 serwisu Wiadomości Mieroszowskie (www.mieroszow.prv.pl), do którego powstania przyczynił się piastujący wówczas funkcję Burmistrza pan Jerzy Fedoruk. Niestety jego następca, głównie ze wzlgędów politycznych i narcystycznych nie był zainteresowany dalszą współpracą i rozwojem serwisu. Wraz z końcem 2004 roku serwis zniknął z cyberprzestrzeni...

Nie udała się próba stworzenia opartego na technologi flash serwisu friedland.prv.pl i dopiero po sześciu latach, już na emigracji w Wielkiej Brytanii udało mi się powołać do życia jego kolejną odsłonę, jako zupełnie niezależne medium, którego misja - główne ze względów emigracyjnych - również uległa modyfikacji i ograniczeniu do popularyzacji histori miasta i gminy Mieroszów. Do jego istnienia przyczyniło się wiele osób, które nie szczędziły mi wsparcia nie tylko duchowego ale również materialnego.

Logo serwisu powstało w 2010 r. i w prawie nie zmienionej formie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Na tle zarysu gminy Mieroszów znajduje się herb ukazujący wieże kościoła ewangelickiego i katolickiego w Mieroszowie. Herb pochodzi z wydanego w latach `30-tych XX wieku foldera reklamowego promującego Mieroszów i pobliskie Skalne Miasto. 

28 kwietnia 2017 r. na łamach serwisu pojawił się pierwszy artykuł z kategorii aktualności, tym samym Serwis wkroczył na nową ścieźkę, w pełni realizując swą misję.

13 sierpnia 2018 r. postanowieniem Sądu Okręgowego w Świdnicy wpisano do rejestru dzienników i czasopism tytuł GMINA MIEROSZÓW DAWNIEJ I DZIŚ. 

Patrząc w przyszłość mam nadzieję, że serwis na stałe zagości nie tylko w cyberprzestrzeni, ale także w Państwa sercach. Liczę także na to, że naszym wspólnym wysiłkiem uda nam się ocalić naszą wspólną historię przed zapomnieniem, a Mieroszowskie Archiwum Cyfrowe wzbogaci się o wiele wartościowych i unikalnych artykułów...

Marcin Flieger, 2016-2018

 

Statystyki odwiedzin serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś są aktywne od 9 listopada 2016 r. Strony serwisu GMDiD wyświetlono:
- w okresie od 9.11.2016 do 8.11.2017 - 415059 razy,

- w okresie od 9.11.2017 do 8.11.2018 - 881240 razy (+212,3%),

Wymagania techniczne: rozdzielczość ekranu większa niż 1600 px, przeglądarka internetowa Chrome, Edge, Safari lub Internet Explorer.